Naša cieľová skupina:
Ja viem, znie to tak strojovo. Naša cieľová skupina. No v tejto časti by sme vám radi predstavili deti, ktoré sú našou cieľovou skupinou.
Faktom je, že žiadne deti by si nemali prechádzať tým čím si prechádzajú v mnohých krajiných na svete a nejedná sa len o Nepál. No my pôsobíme v Nepále, tak si o nich poďme niečo povedať.
Našou cieľovou skupinou sú deti v Nepále, ktoré sú v ohrození obchodovania s ľuďmi, detského otrcotva, alebo sexuálneho otroctva. Naša srdcovka sú deti, ktoré žijú na ulici, tzv. streetchildren, ale na prácu s nimi okrem rozdávania jedla a ošetrovania ich rán nemáme materiálne a finančné zázemie. V súčasnosti sa staráme o 12 z týchto detí.
Situácia mnohých detí v Nepále:
V tejto časti, by som vám rád v skratke by som vám rád predstavil situáciu detí v Nepále.
Tak ako v mnohých iných rozvojových krajinách nie je situácia detí v Nepále o nič lepšia.
Hlavnými problémami, ktoré sa samozrejme netýkajú všetkých detí sú:
a) detská práca
Detská práca je v rozvojových krajinách bežná prax. Môže mať viacero rozdielnych stupňov a podôb. Samozrejme nemáme na mysli, deti, ktoré pomáhajú svojim rodičom v ich obchodoch a normálne chodia do školy. Toto je pre dieťa normálny proces výchovy v daných krajinách a nepovažujeme ho za problém. Detská práca ako ju chápeme my sa začína tam, kde dieťaťu nie je umožnené chodenie do školy a je donútené (rodinou, alebo životnými okolnosťami) prácou si zarábať na vlastné živobytie, alebo na živobytie niekoho iného z rodiny, alebo aj nie z jeho rodiny. Následne preto tieto deti aj vďaka tomu strácajú nádej na vytrhnutie sa zo svojej budúcnosti a normálny život. Jedná sa hlavne o deti pochádzajúce z nižších kást v Nepále, ktorých rodičia vlastnia len veľmi malé políčka na ktorých nevládzu dopästovať dostatok potravín pre svoje rodiny, prípadne nie sú vlastníkmi žiadnej pôdy a žijú zo dňa na deň. Jedná sa, ale aj o deti, ktoré svojich rodičov stratili pri rôznych prírodných katatrofách ako zosuv pôdy, zemetrasenia, autonehoda atď.
b) detské otroctvo
Problematika detského otrcotva je tiež v niektorých ázijských krajinách bežnou praxou. Nanešťastie. Jedná sa prirodzene o omnoho horší prípad zneužívania detí ako pri detskej práci. Podľa odhadov UNICEFu je vo vojnách využívaných približne 250tisíc detských vojakov. Na celom svete je podľa ohadov detí v otroctve omnoho viac, niekoľko milíonov. Viac než k odhadom sa pravdepodobne nikdy nedopracujeme. Najväčšou mierou k tejto situácii prispieva obchodovanie s ľuďmi tzv. "human trafficking". Veľké problémy s human traffickingom žien a detí majú takmer všetky chudobné krajiny ako napr, Kambodža, Burma, ale aj Filipíny, Thajsko, India a iné.
Nepál vďaka izolácii mnohých dedín v Himalájach a chudobe je tiež krajina ktorá bojuje s human trafickingom žien a detí. Únosy detí a dievčať, ale aj rodičia, ktorí predajú svoje deti tu nie sú nič až tak nezvyčajným. Tieto deti sú ďalej predávané do Indie. Priamo v Nepále detský otroci pracujú u svojich majiteľov na poliach, v obchodoch, starajú sa o domácnosti.
c) sexuálne otroctvo detí
Sexuálne otroctvo je situáciou v ktorej by sa nemal ocitnúť žiadny človek, nieto už dieťa. Do sexuálneho otroctva sú predávané hlavne dievčatá už od 5tich rokov, ktoré slúžia ako domáci otroci, alebo sa o ne ich majitelia starajú až pokiaľ nie sú dosť staré na to, aby mohli slúžiť zákazníkom. Dievčatá z Nepálu, ktoré boli predané rodinou, alebo unesené z ich rodných dedín sú predávané rovnako ako pri bežnom type otroctva na juh do Indie a odtiaľ ďalej pašované do iných krajín Ázie, ale aj západných krajíín. Mnoho z týchto dievčať musí od mladého veku "obslúžiť" denne niekoľko mužov. Sú známe svedectvá bývalých otrokýň, ktoré museli mať od 8-12 rokov denne zákazníka každú hodinu 7 dní v týždni.
Streetchildren (deti ulice) v Kathmandu:
V uliciach Kathmandu žije niekoľko tisíc detí. Tieto deti väčšinou pochádzajú z Nepálskeho vidieka, teda hôr, alebo stratili rodičov atď. Je pravidlom, že Nepálska rodina na vidieku má 5 a viac detí o, ktoré sa následne rodičia nevládzu starať. Hlavne ak pochádzajú z nižšej kasty tak živobytie si môžu dopestovať len na malých terasovitých políčkach, alebo chovom hydiny. Deti sa pred hladom, alebo zlým zaobchádzaním snažia utiecť do mesta a pred očami majú vidinu raja, ktoré pre ne Kathmandu, alebo Pokhara symbolizujú. V meste ich ale nečaká nič dobré, rozoberú si ich medzi sebou gangy a postupom času sú niektoré z nich zmrzačené, aby vyvolávali ĺútosť u turistov a viac vyžobrali, iné sú predané do otroctva a niektoré jednoducho len pracujú a snažia sa prežiť. Nie je nič nezvyčajné vidieť na ulici žobrať deti od cca. 5tich rokov, ale aj "matky" (ženy) s malými bábätkami na drogách (aby netrápili žobrajúce "matky"), ktoré tiež nastrkujú ruku ku každému kto ide okolo. Väčšina detí nakoniec začne fetovať lepidlo a neskôr sa pokúsi si zohnať iné typy drog. Viacej informácií nájdete na našom blogu.